Branding startupu: 10 przykładów brand book'ów

Blog

Wprowadzenie

W czasach, gdy konkurujemy już nie lokalnie, a globalnie, ustanowienie silnej tożsamości marki jest niezbędne, aby wyróżnić się z tłumu. Zwłaszcza dla firm technologicznych i startupów, niezbędne jest wytworzenie marki, która będzie atrakcyjna, spójna z wartościami firmy, jej specjalizacją i pozwoli odróżnić się od konkurencji. Nie chodzi tutaj o samo logo, czy naming, to zaledwie początek.

Księgi znaku (brand booki), wytyczne dotyczące marki (brand guidelines) i przewodniki po stylu (style guides) odgrywają kluczową rolę w definiowaniu i utrzymywaniu spójnego i atrakcyjnego wizualnie wizerunku marki. Stanowią kompletne systemy opisujące markę, pozwalające stosować się do nich w każdym medium: na stronie WWW, w druku, w social mediach czy materiałach na konferencji branżowej.

W tym artykule eksperci mind&matter, zajmujący się brandingiem i komunikacją marki, przedstawią czym są księgi znaku, z czego się składają brand booki i czym są wytyczne dotyczące marki. Razem zbadamy niektóre z najbardziej urzekających przykładów marek i brand booków startupów pochodzących z Zachodu. Skupimy się na topowych markach, które zbudowały wyjątkowy branding startupu skierowany dla B2B lub dla konsumentów. Zagłębmy się zatem w świat tożsamości marki i odkryjmy kunszt stojący za tymi inspirującymi przykładami.

Cztery kanały marki

Aby naprawdę zrozumieć zawiłości tożsamości marki, musimy najpierw zrozumieć podstawowe filary, które stanowią jej podstawę. Cztery kluczowe elementy kanałów marki obejmują:

1. Produkty marki

U podstaw każdej marki leżą jej produkty lub usługi. Oferty te służą jako namacalne przejawy wartości, jakości i innowacyjności marki. Księga znaku zagłębia się w szczegóły tych produktów, badając ich unikalne cechy, pozycjonowanie i sposób, w jaki są one zgodne z ogólną tożsamością marki.

2. Środowisko biznesowe i środowisko marki (zarówno cyfrowe, jak i fizyczne)

Środowisko marki obejmuje zarówno sferę cyfrową, jak i fizyczną. Ten element dotyczy platform cyfrowych, stron internetowych i aplikacji, które ułatwiają interakcje z marką, a także przestrzeni fizycznych, takich jak sklepy, biura lub miejsca wydarzeń. Księgi znaku zawierają wskazówki dotyczące tworzenia spójnych doświadczeń i wizualizacji w tych środowiskach, zapewniając płynną i spójną obecność marki.

3. Komunikacja marki

Skuteczna komunikacja marki jest niezbędna do nawiązania kontaktu z docelowymi odbiorcami i przekazania wartości, osobowości i unikalnych propozycji sprzedaży marki. Brand booki rzucają światło na ton głosu, przekaz i techniki opowiadania historii, które umożliwiają atrakcyjną komunikację marki w różnych kanałach, czy to poprzez kampanie reklamowe, media społecznościowe czy interakcje z klientami.

4. Zespoły, ludzie i zachowanie marki

Marka jest definiowana nie tylko przez jej produkty lub wizualizacje; jest również kształtowana przez ludzi, którzy za nią stoją. Zachowanie, postawy i działania pracowników i ambasadorów marki odgrywają kluczową rolę w definiowaniu tożsamości marki. Księgi znaku określają pożądane zachowania, wartości i wytyczne dla zespołów wewnętrznych i zewnętrznych interesariuszy, zapewniając spójną reprezentację i doświadczenie marki.

Co zawiera brand book?

Księga znaku (brand book) służy jako kompleksowy przewodnik, który oddaje istotę tożsamości marki i zapewnia mapę drogową dla spójnej reprezentacji marki. Zazwyczaj obejmuje ona następujące elementy:

Wizja i misja marki

Księga znaku wyraża nadrzędną wizję i misję marki, wyjaśniając jej długoterminowe cele i wpływ, jaki chce wywrzeć na świecie. Służy jako kompas przewodni dla wszystkich działań związanych z marką.

Wartość i osobowość marki

Zdefiniowanie podstawowych wartości i cech osobowości marki ma kluczowe znaczenie dla stworzenia odrębnej tożsamości. Księga znaku określa te atrybuty, kształtując głos, ton i ogólny charakter marki.

Tożsamość wizualna i wytyczne projektowe

Elementy wizualne, takie jak logo, palety kolorów, typografia i obrazy, są wizualnymi wskazówkami, które pozostawiają niezatarte wrażenie na odbiorcach. Księgi marki zawierają szczegółowe wytyczne projektowe, zapewniające spójne wykorzystanie i zastosowanie tych elementów wizualnych we wszystkich punktach kontaktu z marką.

Ton głosu oraz messaging

Spójność w komunikacji marki jest najważniejsza. Księga marki określa preferowany ton głosu, wytyczne dotyczące sposobu komunikacji (messaging) i techniki opowiadania historii, które są zgodne z wartościami marki i rezonują z docelowymi odbiorcami.

Księga znaku a wytyczne dotyczące marki

Teraz, gdy zbadaliśmy kluczowe elementy kanałów marki i zrozumieliśmy, co pociąga za sobą księga znaku, ważne jest, aby odróżnić księgę znaku od wytycznych marki. Chociaż oba służą jako podstawowe narzędzia do utrzymania spójności marki, mają różne cele i zakresy.

Brand bookto kompleksowy dokument, który zawiera esencję tożsamości marki, zapewniając dogłębny wgląd w jej strategię, misję, wartości, wizję, grupę docelową i osobowość. Wykracza poza elementy wizualne i zagłębia się w aspekty behawioralne marki, ton głosu i pozycjonowanie. Brand book więc służy jako holistyczny przewodnik, wspierający głębokie zrozumienie marki wśród zespołów wewnętrznych, zewnętrznych interesariuszy i partnerów.

Z drugiej strony, wytyczne marki to bardziej skoncentrowany i zwięzły dokument, który koncentruje się przede wszystkim na elementach wizualnych i ich właściwym wykorzystaniu. Określa konkretne wytyczne dotyczące logo, kolorów, czcionek i typografii, aby zapewnić spójne stosowanie w różnych punktach kontaktu z marką. Wytyczne marki obejmują również wytyczne dotyczące wizerunku marki, zdjęć i ilustracji, ponieważ najistotniejsze są dla nich wskazówki dotyczące wizualnej reprezentacji marki.

Zarówno księga znaku (brand book), jak i wytyczne dotyczące marki (brand guideline) są niezbędnymi zasobami w tworzeniu i utrzymywaniu silnej tożsamości marki. Podczas gdy księga marki zapewnia kompleksowe zrozumienie wartości, misji i zachowań marki, wytyczne marki koncentrują się na praktycznym wdrożeniu elementów wizualnych.

Podsumowując,  brand book, służy jako podstawa tożsamości marki, kierując wszystkimi aspektami jej reprezentacji, podczas gdy wytyczne marki koncentrują się na elementach wizualnych i ich spójnym zastosowaniu. Razem tworzą potężny zestaw narzędzi do tworzenia spójnej i wpływowej obecności marki.

Co powinien zawierać brand book startupu?

Kompleksowa księga znaku, przygotowana dla startupu, powinna obejmować różne istotne elementy, aby zapewnić całościowe zrozumienie tożsamości i wytycznych marki. Poniższa lista kontrolna przedstawia kluczowe elementy, które powinny zostać uwzględnione:

 • Strategia marki
 • Misja marki
 • Wartości marki
 • Wizja marki
 • Docelowi odbiorcy marki
 • Osobowość marki (kim by była, gdyby była osobą?)
 • Obietnica marki
 • Ton głosu marki
 • Pozycjonowanie marki
 • Tablica nastrojów marki
 • Zachowanie marki
 • Obrazy, zdjęcia i ilustracje marki
 • Logo
 • Kolory
 • Czcionki i typografia

Odnosząc się do każdego z tych elementów, brand book startupu może służyć jako ostateczne źródło informacji dla wszystkich interesariuszy, zapewniając spójną reprezentację i komunikację tożsamości marki w różnych kanałach.

Przykłady inspirujących brand booków startupów

Poniżej przedstawiam przykłady brand booków i style guide’ów startupów, które uważam za najciekawsze. Te przykłady mogą posłużyć jako inspiracja dla rebradingu nowoczesnych marek, nie tylko dla działalaności startupowych, technologicznych, ale również wielu innych, poszukujących nowego, świeżego wizerunku marki, a operujących w kanałach digital, social mediach, itp.

1. Brand book startupu: Klarna

Klarna to wiodąca usługa płatności typu “kup teraz, zapłać później” (BNPL), założona w Szwecji i popularna na całym świecie. Jako cyfrowa usługa i globalna marka, Klarna jest ciekawym przykładem jak można kształtować tożsamość marki i pilnować właściwego wykorzystania w różnych miejscach, nośnikach i kontekstach. Ta tożsamość powstała w skutek rebrandingu w 2017 r. wykonanego przez agencję NORD DDB (DDB Stockholm).

Jak każdy brand book, księga znaku Klarny zawiera dokładny opis logo Klarny i jego zastosowań. Zawiera do’s and don’t, np. zabrania samodzielnego używania czcionki logotypu do stworzenia jego odwzorowania lub zmian w logotypie. Podaje przykładowe wielkości logotypu w druku, video i innych zastosowaniach.

Typowy elementem brand booka jest dokładny opis kolorystyki. Warto zwrócić uwagę, że marki wybierają 1-2 kolory podstawowe, a do tego proponują kilka, minimum 4-6 kolorów uzupełniających, które dobrze komponują się z głównymi barwami. Klarna nazywa swój odcień różu: “Klarna pink”, co jest bardzo częstym zabiegiem brandingowym. Niektóre marki idą nawet o krok dalej i zastrzegają prawa do wybranego odcienia (np. T-mobile, który regularnie pozywa firmy używające podobnego odcienia do ich magenty)

Brand book Klarny zawiera obrazowe przykłady zastosowania elementów brandingu: logotypu, haseł reklamowych i czcionek tytułowych na nośnikach reklamowych w druku, na outdoorze czy w reklamie w social media. Hasło marki“Get smoooth” zawiera przmyślaną frazę wybraną przez agencję do reprezentacji wszystkich zalet doświadczenia Klarny i celowo zawiera trzy litery “o”, aby wyróżnić się i podkreślić wartość marki: przekraczanie oczekiwań klienta.

Ciekawy pomysłem jest opisanie 4 faz znajomości marki (Disrupt, Attract, Engage & Join), które designerzy Klarny rozróżniają pod względem zastosowania elementów wizualnych czy opisowych. W ten sposób zapewniają spójność brandingu startupu z emocjonalnym kontekstem klienta.

POBIERZ BRAND BOOK

2.Brand book startupu: Spotify

Spotify to znana całemu światu aplikacja umożliwiająca słuchanie muzyki na wielu urządzeniach w formule streamingu. Sławne zielone logo aplikacji odnosi się właśnie do fal radiowych i streamingu muzyki. Partnerskie wytyczne stosowania marki skupione są na użyciu logotypu i kolorów oraz właściwym messagingu. Zajrzyjmy do wytycznych brandingu aplikacj mobilnej Spotify razem!

Wytyczne dotyczące marki Spotify wskazują dozwolone sposoby używania logotypu aplikacji mobilnej w wersjach kolorystycznych. Wśród zasad jest nie mieszanie różnych kolorów dla ikony i wordmarku, a także dopuszczalne jedynie wariantowe stosowanie zielenie, bieli i czerni.

“Spotify Green”, czyli kolor logotypu i materiałów związanych z aplikacją mobilną. Firma podaje w przewodniku wartości HEX, PMS (Pantone Matching System) i CMYK, aby określić dokładny odcień dla różnych systemów reprodukcji – projektowania cyfrowego lub druku cyfrowego.

Umiejscowienie logotypu jest ważnym elementem każdego styleguide’u marki. Wytyczne zawierają pozycję logo względem nagłówków w cyfrowych publikacjach, materiałach drukowanych i reklamach. W ten sposób wytyczne brandingowe, zabezpieczają, że logo startupu będzie prezentowane w odpowiedni sposób, który zachowa profesjonalny charakter marki.

Messaging do komunikacji partnerów.

Wytyczne dotyczące marki kierowane do partnerów często przewidują również propozycje wordingu spójnego z przekazem i value proposition marki. Te wskazania przydają się marketerom firm współpracujących, gwarantując, że nie utworzą oni komunikatu odchodzącego od pozycjonowania, propozycji wartości lub haseł reklamowych marki.

POBIERZ BRAND BOOK

3. Brand book startupu: Slack

Slack to komunikator biznesowy popularny wśród firm technologicznych, startupów i software house’ów. Popularna aplikacja przeszła kilka lat temu rebranding wykonany przez nowojorski oddział Pentagram. Logo, którym był hashtag (“#”) nazywany po angielsku również octothorpem, zostało zmienione w 4-kolorowy symbol, który znamy dziś.

W brand booku startupu, zwraca uwagę dokładne opisanie misji i wizji firmy, oraz wyjaśnienie wartości jaka stoi za platformą wspierającą w pracy swoich użytkowników.

Księga znaku marki opisuje również wartości, jakimi kieruje się marka. W przypadku brand booka Slack są nimi:

 • Empatia
 • Uprzejmość
 • Kunszt
 • Żartobliwość
 • Solidarność
 • Prosperowanie

Księga znaku opisuje również czcionkę używaną przez markę, podając dokładne wartości dla różnych jej odmian: nagłówków H1, H2, H3 i H4, treści zwykłego tekstu, tekstu na bannerze Hero, w Call To Action czy rozmiaru czcionek w cytatach.

POBIERZ BRAND BOOK

4. Brand book startupu: Discord

Aplikacja ułatwiająca komunikację graczom i nie tylko. Discord podbił w krótkim czasie rynek, stając się równie popularny jak Slack, ale w innych kręgach. Zapewnia czat i pokoje, w których można rozmawiać, używając tekstu lub wideo-streamingu. Aplikacja targetując się w kierunku młodzieży i graczy, ma bardzo luźny, zabawowy wizerunek. Designerzy w wytycznych dotyczących marki stanęli na wysokości zadania, oddając prosty i przejrzysty przewodnik omawiający użycie czcionek, logotypu i kolorów marki.

1. Kolorystyka.

Charakterystyczny dla aplikacji kolor purpurowy, określają mianem “blurple”. Jest od razu kojarzony z marką i dlatego jest nośnikiem wartości marki.

2. Ikona marki.

Ikona Discord to tzw. “Clyde”, potworek przypominający kontroler do konsoli, używany przez graczy.

Zaleceniem designerów jest wykorzystanie Clyde’a przede wszystkim w kolorostyce “blurple”, lub ostatecznie biało czarnej, jeśli wymaga tego kontekst.

Co ciekawe, Discord w księdze znaku przewidział ekspresje Clyde’a przypominające emoji. Symbol może mrużyć oczy, puszczać oko, cieszyć się lub smucić.

3. Do's and dont's dotyczące logotypu startupu.

Wytyczne dotyczące marki przedstawiają zwykle zgodne z nimi zastosowania logotypu marki (“do’s”) i zastosowania lub zmiany logo niezgodne z wytycznymi marki (“don’ts”)

4. Niestandardowe nośniki i media.

W ostatniej części brand guildeline’u Discord, prezentowane jest zastosowanie elementów brandingu – logotypu, kolorów i czcionek – na różnych nośnikach, w tym na gadżetach i ulotkach.

POBIERZ BRAND BOOK

5. Brand book startupu: OpenAI

Twórcy oprogramowania ChatGPT nie trzeba nikomu przedstawiać w 2024 r. Brand guideline fundacji OpenAI jest minimalistyczny i opiera się również o set colorów: czarny i biały, które zostały wybrane jako główne kolory marki. To świetny przykład minimalistycznej komunikacji firmy programistycznej, profesjonalnej, która nie chce narzucać się swoim wizerunkiem. Jesteśmy obecnie tak przeładowani kolorami, krzykliwymi logosami, że kto wie, być może OpenAI swoją tożsamością wizualną marki tworzy nowy trend.

Designerzy OpenAI, tworząc wytyczne dotyczące marki, nie zapomnieli o wskazaniu odcieni kolorów pierwszorzędnych i kolorów drugorzędnych, które mogą być potrzebne w projektowaniu interfejsów lub wszelkiej innej komunikacji wizualnej.

Kolejnym świetnym wsparciem dla projektantów jest wyszczególnienie 30 szablonów kolorystycznych z pasującymi do siebie parami kolorów. W brand booku startupu przedstawiono też przykłady ich zastosowania – czcionka i tło, korzystają z tych proponowanych par.

Firma, tworząc wytyczne stosowania brandingu dla startupu, przedstawiła również ikonografię, opisując sposób aplikacji ikon, wymiarowanie oraz przestawiając styleguide składający się z przykładowych ikon.

Wyróżnikiem tych wytycznych brandingu dla startupu, jest obszerna część poświęcona fotografii, która mogłaby z powodzeniem zostać wykorzystana jako instruktaż stosowania grafiki webowej lub ilustrowania materiałów drukowanych. Używają do’s and don’ts designerzy OpenAI przedstawiają w jaki sposób wybierać fotografie w sposób spójny z wizerunkiem marki. Na przykład, zależy im na ciepłych barwach, pokazywaniu ludzi, a nie przedmiotów, stosowaniu odbić na szybach i zastosowaniu odpowiedniego światła na zdjęciach.

POBIERZ BRAND BOOK

6. Brand book startupu: frame.io

Nowoczesny i profesjonalny branding startupu frame.io, wiąże się z ich grupą docelową: profesjonalistami w branży filmowej. Należąca do Adobe firma technologiczna dostarcza oprogramowanie wspierające współpracę filmowców nad materiałami wideo. Tożsamość wizualna marki jest w związku z tym bardzo wyraźna, marka posługuje się światłem i fotografią, stosuje gradienty. Jednocześnie typografia, użycie gotyckiej czcionki, jest raczej minimalistyczne i odzwierciedla technologiczny charakter aplikacji (obecne trendy B2B). Zapoznajmy się z tym brand bookiem! 

1. Logo startupu

Logotyp frame.io składa się z wordmarku i symbolu, zaś nazwa pisana jest małą literą. To, razem z końcówką “.io” sugeruje startupowe korzenie i budzi skojarzenia z aplikacjami biznesowymi typu SaaS, które używają podobnych rozszerzeń domeny. Jest to świetny przykład brandingu dla startupu SaaS.

2. Kolory

Marka w swoich wytycznych dotyczących marki wskazuje podstawowe i rozszerzone kolory. Tworząc tożsamość marki, zdecydowano się na odcienie: Cobalt,Electric, Iris i Coral, które stosowane wśród dominującej czerni sprawiają wrażenie neonowych świateł.

Wzmagają to wrażenie używane gradienty, a także gradientowe spotlighty – aplikacje świetlistego kształtu logotypu na materiałach marki. Całość sprawia nowoczesne, interesujące wrażenie marki technologicznej i świadomie związanej z fotografią i filmem.

3. Użycie fotografii

W związku z jej specjalizacją, marka, należąca do grupy Adobe, kładzie nacisk na styl fotografii używanych w komunikacji: wysoką jakość i światło.

POBIERZ BRAND BOOK

7. Brand book startupu: Gusto

Nie zawsze Gusto miało tak ciekawy, przyjazny wizerunek. Kilka lat temu zespół kierowany przez Natalie Schoch miał za zadanie dokonać rebrandingu platformy dla HR, benefitów i payrollu. Rezultatem jest wizualna tożsamość marki, która jest przyjazna, ludzka i ciepła, oddając charakter marki, dedykowanej ludziom. To świetne pozycjonowanie dla marki operującej w branży Human Resources (HR).

Użycie kolorowych ilustracji, wzmaga przyjazne odczucia wobec marki Gusto. Zamiarem designerów, było zaprojektowanie marki dla ludzi, której zależy na innych, wspierającej i ciepłej.

Przyjazny charakter marki oddają również wybrane kolory, a są to pastelowe odcienie: Guava i Kale. Brand book startupu opisuje również stosowaną fotografię, która skupia się na pokazaniu zespołów i ludzi w miejscach pracy, które wydają się bardzo lubić. Dominuje uśmiech, naturalność i ciepłe kolory. Podkreślane jest połączenie między ludźmi i różnorodność w zespołach (ang. “diversity”).

POBIERZ BRAND BOOK

8. Brand book startupu: Strava

Ze Strava wracamy do konsumenckich produktów. Popularna aplikacja mobilna wspierająca sportowców, w swoich wytycznych dotyczących marki, stawia na nowoczesność i przejrzystość. Kolor i styl odzwierciedla dynamiczny wizerunek wspierającej osiągnięcia zaangażowanych entuzjastów wysiłku.

Branding to również wartośći. Marka dokładnie opisuje swoją misję we wspieraniu osiągnięć sportowców, wartości, ton głosu, profil użytkownika i specyfikę kontaktu z użytkownikami. Wykorzystuje profesjonalne zdjęcia zawodników podczas uprawiania swojej dyscypliny, pokazując, że jest blisko swoich odbiorców.

Brand book startupu tłumaczy pochodzenie nazwy Strava, od szwedzkiej wersji słowa “strive”. Logotyp marki jest używany przede wszystkim jako wordmark, natomiast ikonę – tzw. “echelon”, polecają używać jedynie kiedy to konieczne, aczkolwiek nigdy razem z wordmarkiem, obok siebie.

Używana typografia jest dokładnie opisana. Ponieważ aplikacja ma użytkowników na całym świecie, designerzy nie zapomnieli o wersji czcionki dla alfabetów: chińskiego, koreańskiego i japońskiego oraz dla cyrylicy.

Mobilna aplikacja musi być oczywiście przede wszystkim dostosowana do ekranów smartfonów. Dlatego wiele miejsca w wytycznych wizualnych marki zajmuje adaptacja elementów aplikacji w widokach mobilnych.

Na końcu brand booka designerzy Strava, przestawiają styleguide aplikacji mobilnej – tzw. Spandex, który jest ich źródłem prawdy w projektowaniu elementów aplikacji.

POBIERZ BRAND BOOK

9. Brand book startupu: Afterpay

Co to jest Afterpay?

Afterpay jest usługą płatności typu “kup teraz, zapłać później” (BNPL), konkurencyjną do Klarny. Z tego powodu, poniższe wytyczne dotyczące marki, skierowane są dla odbiorców B2B: sprzedawców e-commerce z USA, korzystających z systemu płatności Afterpay. Właściciele sklepów internetowych implementujących elementy brandngu startupu, muszą otrzymać pakiet wytycznych stosowania marki w swoich sklepach. W ten sposób, oferując dedykowane wytyczne, Afterpay upewnia się, że ich marka, na stronach klientów B2B, czyli tam gdzie korzystają z niej użytkownicy końcowi (konsumenci), będzie prezentowana spójnie i zgodnie z ich założeniami.

Firma rozpoczyna swój brand book od opowiedzenia podstawowych informacji, które powinna zawierać każda księga znaku startupu: misji i wizji firmy.

Afterpay wymienia również swoje wartości marki i cel, który przyświeca marce. Wartości są aspiracyjne i pozytywne. Celem jest ułatwienie użytkownikom zakupów poprzez dawanie im wolności posiadania tego, czego pragną bez minusów.

Wytyczne w brandbooku startupu, definiują znaczenie logotypu marki zorientowanego wokół połączenia: klientów, sprzedawców i dostawcy płatności odroczonych. Symbol odnosi się również do nieskończoności – dając poczucie rozwoju relacji z każdą kolejną interakcją. Dalej, marka prezentuje symbol w użyciu na badge’u aplikacji, który może być stosowany w sklepie internetowym partnera.

Koniecznym elementem brand booka, zwłaszcza takiego skierowanego do partnerów jest wyjaśnienie brand messagingu. który przywołuje hasła wykorzystywane w komunikacji w poprawny sposób komunikujące wartość usługi i wspierające pozycjonowanie marki. Ponieważ brand book tego startupu dedykowany jest partnerom e-commerce, zawiera dokładne wytyczne jak stosować przyciski z logo marki na stronach sklepu internetowego np. stronie głównej lub stronie PDP (produktowej), a także w koszyku i checkoucie. Dodatkowo marka zapewnia tzw. lightbox, czyli bannr lub pop-up komunikujący płatności odroczone klientom po wejściu do sklepu. Ten lightbox zawiera przygotowaną instrukcję czym jest Afterpay i jak korzystać z aplikacji, zapewne przebadaną z użytkownikami.

POBIERZ BRAND BOOK

10. Brand book startupu: Zoom

Zoom jest aplikacją do komunikacji online, głównie zapewniającą wideo-rozmowy i transmisję webinarów. Obecnie oprogramowanie rozwinęło się w postać dużej platformy komunikacyjnej mogącej rywalizować z potentatami branży, takimi jak przez lata np. Cisco. Dzięki pandemii Zoom stał się synonimicznym z wideo-callami produktem, ponieważ użytkownicy w USA stosują określenie “Zoom” do nazywania całej kategorii, jak i doświadczenia połączenia wideo online. Ten przykład świetnie reprezentuje partnerski deck, który przewiduje wszystkie możliwe użycia i nadużycia tożsamości marki przez współpracujących z Zoomem dystrybutorów oprogramowania, wdrożeniowców i resellerów. Warto zwrócić na niego uwagę, jeśli projektujemy brand book dla branży IT lub księgę znaku dla firmy software’owej.

Brand book dla partnerów dokładnie tłumaczy pozycjonowanie marki, wyjaśnia jak komunikować partnerstwo, a także dogłębnie opisuje produkty marki Zoom, składające się na cyfrowy ekosystem komunikacyjny. Ponieważ partnerzy sprzedają platformę, tak szeroki opis umożliwia poprawne komunikowanie rozmaitych produktów, zrozumienie ich hierarchi, korzyści i pozycjonowania. Firma tworząc wytyczne dotyczące marki nie chce naturalnie, aby partnerzy sprzedażowi, tworząc materiały sprzedażowe, sami wymyślali w jaki sposób prezentować produkty marki Zoom.

Firma przestawia dopuszczalne konteksty wykorzystania logotypu startupu przez partnerów. Zabrania na przykład stosowania logotypu w reklamach online lub materiałach promocyjnych firmy partnera. To ważna informacja dla działów marketingu, które korzystają z wytycznych dotyczących marki przy projektowaniu komunikacji marketingowej.

Aplikacja, jaką jest Zoom musi posiadać również ikonę używaną w środowiskach Windows, Mac lub Android czy iOS. Warto o tym pamiętać projektują brand book dla aplikacji mobilnej lub oprogramowania instalowanego na komputerze.

POBIERZ BRAND BOOK

Podsumowanie

Te niezwykłe przykłady brandbooków startupów i wytycznych marki pokazują siłę skutecznego brandingu i projektowania. Przeglądając te przykłady, widzicie, że branding dla startupu jest sztuką, która wymaga kreatywności, znajomości marki, mistrzowstwa w komunikacji wizualnej, i zrozumienia arkanów komunikacji jako takiej.

Te przekrojowe przykładu brand booków startupów, powinny stanowić inspirację do stworzenia marki, lub rebrandingu. Od minimalizmu OpenAI przez dynamiczny wizerunek aplikacji Strava, rozrywkowy charakter aplikacji społecznościowej Discord, czy ciepły branding startupu Gusto, po sztywne i korporacyjne wytyczne firm B2B jak Afterpay czy Zoom- każda księga marki opowiada wyjątkową historię, jednocześnie wzmacniając wartości i tożsamość marki. Studiując te przykłady, możesz uzyskać cenne informacje na temat tworzenia własnych atrakcyjnych ksiąg marki i wytycznych, które będą rezonować z docelowymi odbiorcami. Przygotowaliśmy dla naszych czytelników stronę z plikami, na której znajdują się przykłady brand booków do pobrania. W zamian prosimy o pozostawienie maila z zapisem do naszego newslettera, w którym będziemy dzielić się inspirującymi historiami z tworzenia cyfrowego świata.

Często zadawane pytania

Czym są Brand Booki?

Brand Booki, znane również jako księgi marki, to dokumenty, które szczegółowo określają wizualne i werbalne elementy, które kształtują tożsamość marki. Zawierają precyzyjne instrukcje dotyczące używania logo, palety kolorów, typografii, tonu komunikacji i innych kluczowych elementów, aby zapewnić spójność w prezentacji marki.

Dlaczego Brand Booki są tak ważne dla startupów?

Brand Booki są niezwykle istotne dla startupów, ponieważ pomagają w utrzymaniu spójności i jednolitości w identyfikacji wizualnej oraz w przekazywaniu przekazu marki. Stanowią punkt odniesienia dla projektantów, marketerów i innych zainteresowanych stron, pozwalając zachować jednolity wizerunek marki na różnych platformach i etapach rozwoju. Obecnie marki obecne są wielu miejscach i mediach. Projektując samodzielnie własną stronę WWW, zwykle mamy kontrolę nad prezentacją marki, jednak pracując z partnerami lub agencjami, tracimy bezpośredni wpływ. Brand book czy wytyczne dotyczace marki pozwalają lepiej współpracować z takimi zewnętrznymi partnerami.

W jaki sposób Brand Booki mogą przynieść korzyści startupom?

Brand Booki pomagają startupom w budowaniu silnej i rozpoznawalnej tożsamości marki. Wspierają również budowanie zaufania wśród odbiorców, pozwalają wyróżnić się spośród konkurencji oraz utrzymać spójność w komunikacji marki, niezależnie od używanego medium lub platformy. W szczególności w kanałach partnerskich, reklamowych, marketingowych, brand booki pozwalają zebrać kompleksowe wytyczne pozwalające zrozumieć markę, przetłumaczyć ją różnym partnerom i przenosić ją w spójny sposób na rozmaite media: od ulotki, przez tshirt, rollup, stronę WWW czy posty w social mediach.

Czy Brand Booki można dostosować do indywidualnych potrzeb różnych startupów?

Oczywiście! Brand Booki powinny być elastyczne i dostosowywane do unikalnych cech, wartości i grupy docelowej każdego startupu. Chociaż istnieją ogólne najlepsze praktyki, brand booki powinny być dostosowywane, aby uwzględnić konkretne potrzeby i cele marki startupowej.

Jak często należy aktualizować Brand Booki dla startupów?

Brand Booki powinny być okresowo przeglądane i aktualizowane, aby odzwierciedlić zmiany w pozycjonowaniu marki, grupie docelowej, trendach na rynku oraz ewolucji w projektowaniu wizualnym. Regularne aktualizacje pozwalają zachować markę na bieżąco i dostosować ją do strategicznych celów rozwoju startupu.

Na zakończenie

Pamiętaj, że tworzenie atrakcyjnych Brand Booków to proces iteracyjny, który wymaga głębokiego zrozumienia wartości marki, jej osobowości i grupy docelowej. Korzystając z tych przykładów i dostosowując je do specyfiki własnego startupu, możesz stworzyć silną i spójną tożsamość marki, która pozostawi długotrwałe wrażenie na rynku. Jeśli potrzebujesz usług brandingu, tworzenia wytycznych dla marki lub brand booka, skontaktuj się z ekspertami mind&matter.

Jerzy Opar

o autorze

Jerzy jest ekspertem mind&matter w temacie tworzenia stron internetowych przy pomocy narzędzi no-code. Pasjonat Webflow, designu, brandingu i technologii SaaS. Założyciel startupu, z doświadczeniem we współpracy z firmami w obszarach digital marketingu, e-commerce, marketing automation i technologii IT od 2015 roku. Prowadzi własną stronę pod adresem: jerzyopar.pl

Stwórzmy razem coś wyjątkowego!

Opowiedz nam o swoich wyzwaniach.

Kontakt

Jerzy

Client Partner & CEO

jerzy@mindandmatter.pl

Tatiana

Executive Assistant / Designer

tatiana@mindandmatter.pl